#7 Korona Gór Polski – zielona KŁODZKA GÓRA
Czy tego chcemy, czy nie, majówka nieubłaganie dobiega końca. Żegnamy Góry Złote i Bialskie, żegnamy Masyw Śnieżnika. Na osłodę pożegnania, w drodze powrotnej idziemy w las. Zielony, przepiękny las Gór Bardzkich, który skrywa w sobie Kłodzką Górę.

Jak to w kategoryzacji Korony Gór Polski bywa, najwyższe szczyty zaliczane do niej, nie zawsze są naprawdę najwyższymi szczytami poszczególnych pasm. Tak też jest z Kłodzką Górą (765 m n.p.m.). Wyższa bowiem od niej jest Szeroka Góra (767 m n.p.m.). Ale przecież my nie będziemy kłócić się o dwa metry 😉

Ruszamy z Przełęczy Kłodzkiej, gdzie na leśnym parkingu zostawiamy auto. Wchodzimy na niebieski szlak, który prowadzi nas przez kolejne wzniesienia – Podzamecką Kopę, Grodzisko, Jelenią Kopę. Najbardziej strome jest pierwsze podejście – droga idzie ostro w górę. Za to po jej pokonaniu możemy cieszyć się pierwszymi widokami.

Dalej jest już dużo łatwiej. Co jakiś czas pojawią się tylko lekkie wzniesienia. A po miękkiej ściółce idzie się naprawdę przyjemnie.



Po około godzinnym spacerze docieramy do Grodziska. Drzewo porządnie oznakowane jest tabliczką i kartką zabezpieczoną w koszulce 🙂 Nie sposób przegapić.


Tupu, tupu i jesteśmy na Jeleniej Kopie. A zaraz za nią Trzy Granice i punkt widokowy.



Wędrujemy i zastanawiamy się kiedy wreszcie będzie szczyt 😉 Wydawało nam się, że trasę pokonamy dużo szybciej. W sumie przez las idzie się bardzo przyjemnie, ale idziemy, idziemy i końca nie widać… Nagle jest! Rozdroże! I przecudowny, zielony, bukowy las!



Hura! Zaraz będziemy – cieszą się chłopaki i biegną przed siebie. Całe szczęście, że za bardzo się nie rozpędzili, bo przegapilibyśmy szczyt 🙂 Serio! Na drogowskazie było napisane 1/4 godziny, czyli 15 minut. Kłodzką Górę zdobyliśmy w jakieś 5 minut od tego miejsca. A samo odbicie na szczyt schowane jest po prawej stronie żółtego szlaku. Bądźcie czujni!


Teraz droga w dół do auta. Ale na szlaku znajdujemy jeszcze niespodziankę 🙂 Tak, nasze serce jest w górach!


Informacje praktyczne:
- Trasa według mapy to 6 km i 2 godziny. Nam droga zajęła 2 godziny 30 minut. Przyspieszyliśmy idąc w dół 😉 Po drodze nie robiliśmy żadnych przerw.
- Data wycieczki 5.05.2019.
- Parking na Przełęczy Kłodzkiej jest bezpłatny. I jak to leśny parking, również niestrzeżony.
- Na parkingu jest drewniana wiata, stół i ławy.
- Po wejściu na żółty szlak prowadzący już bezpośrednio na szczyt trzeba uważać, żeby nie przegapić odbicia – jest dosłownie kilka minut od rozdroża po prawej stronie.
0 Comments