#25 i #26 Korona Gór Polski – JAGODNA i ORLICA w jeden dzień
I dotarliśmy w Góry Bystrzyckie do Schroniska PTTK Jagodna na czas! Zdążyliśmy przed zamknięciem kuchni, zjedliśmy tyle pyszności, że aż strach i nabraliśmy sił na kolejny dzień wędrowania ku finałowi Korony Gór Polski. Tym razem ruszamy na dwa szczyty w jeden dzień!
Góry Bystrzyckie i Orlickie leżą w bardzo bliskim sąsiedztwie. Jeśli więc zdobywacie Koronę Gór Polski i macie ochotę w ramach jednodniowej wycieczki wejść na ich najwyższe szczyty, to jak najbardziej jest to możliwe. W dodatku bez pośpiechu i bez zadyszki. Jagodna i Orlica w jeden dzień to propozycja na przyjemny, dłuższy spacer…
Wczesnym rankiem słonko zagląda ciekawie do naszego pokoju, posyłając złociste promyki na dzień dobry. Po takim powitaniu, aż chce się wstawać! Jako jedni z pierwszych meldujemy się w jadalni i zamawiamy śniadanie, bo brzuchy zaczęły już głośno koncertować 😉 Dostajemy porcje jak dla olbrzymów (przepyszna owsianka!), mamy więc wystarczająco siły na obie górki. Czas ruszać w drogę!
Jagodna (977 m n.p.m.) na rozgrzewkę
Spod schroniska ruszamy niebieskim szlakiem, którym też po własnych śladach będziemy wracać. Droga jest prosta, szeroka, szutrowa. Taka trochę spacerowa alejka 😉 W dwóch miejscach szlak wchodzi na chwilę w las, ale oznakowanie jest tak słabe, że nawet nie zauważyliśmy, w którym momencie znaki odchodzą w leśną ścieżkę. Udało nam się za to odnaleźć je w drodze powrotnej 🙂 I oczywiście skorzystaliśmy z tej opcji – dzięki temu trasa była dużo mniej monotonna.
Jeszcze niedawno Jagodna była mało ciekawym, niczym nie wyróżniającym się szczytem. Zdecydowanie zyskała na atrakcyjności, gdy pod koniec 2019 roku, postawiona została tu 23-metrowa wieża widokowa. Szybko wdrapujemy się na górę po krętych, metalowych stopniach, na szczycie których, 19 metrów nad ziemią, umiejscowiony jest taras widokowy. Wow!!! Panoramy są bajeczne! Podziwiać możemy m.in. Góry Orlickie i cały Masyw Śnieżnika.
Po krótkiej chwili wytchnienia, wracamy w stronę schroniska. Tym razem wchodząc do lasu, tak jak biegnie niebieski szlak. Zatrzymujemy się jeszcze na rosnące przy ścieżce jagody – przecież nazwa szczytu zobowiązuje 🙂 Z jagodowymi uśmiechami wsiadamy do auta i jedziemy w Góry Orlickie.
Orlica (1084 m n.p.m.) na deser
Wchodzimy na zielony szlak przy drogowskazie Pod Sołtysią Kopą. Początkowo droga jest mocno kamienista, z wieloma korzeniami, by później przejść w ubitą leśną ścieżkę wśród tysięcy krzaków jagód… Żeby tylko krzaków – przepysznych, wielkich jak borówki i słodkich, ciemnofioletowych owoców jest zatrzęsienie!!! Chłopaki robią szaszłyki i naszyjniki z jagód nawlekanych na cieniutką trawę. W sumie to największa atrakcja tej wycieczki 😉
Gdy wreszcie udaje nam się uwolnić od fioletowego szaleństwa, okazuje się, że Orlica jest już właściwie przed nami. Kilka minut pod górę i stoimy na naszym 26-tym szczycie w Koronie Gór Polski. 🙂 🙂 🙂
Wierzchołek Orlicy (Vrchmezí) ozdabia kamienny obelisk upamiętniający osobistości, które kiedyś postawiły tu swe stopy – John Quincy Adams – późniejszy prezydenta USA, cesarz Józef II oraz Fryderyk Chopin. Dzisiaj stajemy tu MY… W takim towarzystwie możemy poczuć się wyjątkowo 😉 Widoków na szczycie nie uraczymy żadnych, ale za to pięknie kwitnie kosówka. Możliwe, że już w kolejnym sezonie stanie tu wieża widokowa (po polskiej stronie), bo prace są już całkiem zaawansowane.
Kończymy krótki romans z Górami Orlickimi i w ciągu pół godziny jesteśmy już na dole. Posyłamy sobie fioletowe uśmiechy – Jagodna i Orlica w jeden dzień – to był naprawdę przyjemny spacer 🙂
Informacje praktyczne Jagodna:
- Długość trasy i czas przejścia według mapy: 8,5 km, 2:30 h. Nasz czas 3 godz.
- Data wycieczki: 7.08.2020.
- Wyruszaliśmy ze Schroniska PTTK Jagodna, gdzie nocowaliśmy. Obok jest bezpłatny parking.
- Gdybyście decydowali się na nocleg w schronisku, to pamiętajcie, że bufet czynny jest do 18:30. Potem nic ciepłego nie dostaniecie, ale można korzystać z rzeczy w barze (piwo, paluszki, ciastka), skrupulatnie zapisując je na karteczce i regulując rachunek rano. Brawa dla gospodarzy za takie rozwiązanie 🙂
- W schronisku można płacić kartą, obowiązkowe są maseczki lub inne osłony ust i nosa.
- Wejście na wieżę widokową jest bezpłatne. Jest otwarta cały czas.
- Szlak na Jagodną nadaje się również dla osób z wózkiem.
Informacje praktyczne Orlica:
- Długość trasy i czas przejścia według mapy: 3,2 km, 1:08 h. Nasz czas 1:50 h. Bardzo długo romansowaliśmy z jagodami 😉
- Data wycieczki 7.08.2020.
- Ruszaliśmy spod Sołtysiej Kopy. Obok wejścia na zielony szlak jest zatoczka, na której zmieści się kilka aut, a około 400 metrów dalej znajduje się spory parking.
- W trakcie budowy jest wieża widokowa po polskiej stronie, więc możliwe, że już w przyszłym sezonie będzie można podziwiać z Orlicy piękne widoki.
- Szlak nie nadaje się dla osób z wózkiem. Ale jak najbardziej na przyjemny spacer z dziećmi 🙂
0 Comments