Okole – spacerkiem na wygasły wulkan
Dolny Śląsk to region oferujący wiele niezwykłych miejsc do odkrycia. Jednym z nich jest Kraina Wygasłych Wulkanów, znajdująca się na terenie Gór i Pogórza Kaczawskiego. Przed dziesiątkami milionów lat, miejsce to wyglądało wręcz przerażająco… Unoszące się wysoko kłęby popiołu i pary, erupcja za erupcją, gorąca lawa tryskająca z wulkanicznych kominów, pękająca i wypalona ziemia…
Brrr! Dzisiaj jest już na szczęście bezpiecznie. Ostatnie wulkany zniknęły z sudeckiego krajobrazu kilka milionów lat temu, a stożki, które możemy podziwiać to pozostałości kominów wulkanicznych. Czy wędrówka na wygasły wulkan nie brzmi fascynująco? I to jeszcze jak! Dzisiaj zabieramy Was na Okole (714 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Grzbietu Północnego Gór Kaczawskich.

Najkrótsza trasa na Okole
Najkrótsza trasa prowadzi od Przełęczy pod Świerkami, gdzie znajduje się leśny parking, na którym można zostawić auto. Nie jest zbyt duży, więc w pogodny weekend (nawet poza sezonem) trzeba liczyć się z brakiem miejsca. Tym bardziej, że z parkingu rozpoczyna się też jeden z kaczawskich single tracków.
We wrześniowe południe udaje nam się na szczęście znaleźć wolne miejsce i wchodzimy na żółty szlak, który początkowo prowadzi wąską, kamienistą ścieżką, by po chwili przejść w prawie płaską, szutrową drogę przez świerkowy las.



Po około 25 minutach spokojnego spaceru dochodzimy do rozdroża „Pod Pańską Wysoczką”, gdzie odbijamy w prawo za znakami niebieskimi. Trasa jest doskonale oznakowana i trzeba się naprawdę postarać, żeby ją zgubić. Wrześniowa niedziela rozpieszcza nas słoneczną pogodą i co krok kusi leśnymi skarbami – na wyciągnięcie ręki rosną jeżyny, a gdy tylko wejdziemy w las – przepiękne prawdziwki i podgrzybki. Ich urodzaj sprawia, że wzdłuż szlaku spotykamy spore ilości grzybiarzy z wypełnionymi po brzegi koszami.



Ostatnie metry przed szczytem, to tak naprawdę łagodne podejście leśną ścieżką. Zresztą, na całej trasie nie ma żadnych wymagających kondycyjnie odcinków.



Okole – 714 m n.p.m.
No i witamy na wulkanie, z którego roztacza się wspaniały widok na Góry Kaczawskie, Rudawy Janowickie i Karkonosze, a szczególnie na położoną najbliżej Łysą Górę. Na szczycie wybudowana jest drewniana platforma widokowa z ławeczkami, a poniżej zadaszona wiata.


Po krótkim odpoczynku na platformie widokowej, chłopcy biegną w stronę Orlich Skałek (grupy skalnej w formie małych turni, zbudowanej z łupków zieleńcowych), które przyciągają ich jak magnes. A wejście na skały to – wiadomo – najlepsza frajda. Tutaj jednak przyda się sporo ostrożności, szczególnie, gdy mamy ochotę wejść jak najwyżej (warto!).



Pętelka niebieskim szlakiem
Droga powrotna to dalsza część niebieskiego szlaku, który prowadzi pętelką wzdłuż Okola. Tutaj można przegapić właściwe zejście, bo ścieżka jest mało widoczna – trzeba na nią wejść tuż przy Orlich Skałkach, nie cofając się już w stronę platformy. Z tego miejsca niebieski szlak prowadzi leśną ścieżką cały czas w dół aż do Skrzyżowania pod Okolem, gdzie przerzucamy się na znaki żółte. Tutaj znów mamy pod nogami szutrową drogę, którą błyskawicznie pokonujemy. W efekcie po chwili dochodzimy do znanego już rozdroża „Pod Pańską Wysoczką”. Stąd wchodzimy na odcinek żółtego szlaku, który pokonaliśmy wcześniej idąc na Okole.
Ot i taka prosta, krótka i przyjemna wycieczka na wygasły wulkan. Polecamy dla każdego! Po pierwsze – bo nie jest wymagająca kondycyjnie, po drugie – jest idealna na wycieczkę, gdy nie mamy zbyt wiele czasu, a po trzecie – bo fajnie jest odkrywać mało znane miejsca 🙂


Informacje praktyczne:
- Długość trasy i czas przejścia według mapy: 3,3 km, 1:10 h. Nasz czas 2:20 h – z ciągłymi przerwami na zbieranie jeżyn, grzybów i kamyków plus dłuższa przerwa na Okolu.
- Data wycieczki: 6.09.2020.
- Na trasie nie ma żadnych schronisk.
- Auto można zostawić na małym, leśnym bezpłatnym parkingu na Przełęczy pod Świerkami, ale trzeba liczyć się z brakiem wolnych miejsc.
- Trasa jak najbardziej nadaje się na wycieczkę z dziećmi (tylko bez wózka), nawet z tymi, które zbyt wiele nie chodzą po górach.
- Na szczycie Okola znajduje się taras widokowy, a poniżej zadaszona wiata, w której można schronić się w razie niepogody.
- Zdobywając poszczególne wzniesienia na terenie Krainy Wygasłych Wulkanów, można otrzymać specjalny paszport odkrywcy. Więcej poczytacie TU.
0 Comments