Rýchory i Dvorský les – Karkonosze, jakich nie znacie

Published by aga on

Karkonosze to góry niezwykłe i wciąż kryjące w sobie wiele tajemnic. Uwielbiamy je odkrywać i wędrować po szlakach, o których mało kto w ogóle wie. Jednym z takich miejsc są właśnie Rýchory i Dvorský les, które nabierają największego uroku, gdy na dworze mglisto, pochmurno i deszczowo. Co prawda z deszczowo się nie udało, ale za to było mglisto, a z upływem dnia coraz bardziej pochmurno 🙂 Zobaczcie zresztą sami…

Takie obrazki towarzyszyły nam przez pierwsze kilometry wędrówki.

W listopadowy długi weekend (10.11.2019) przenieśliśmy się do prawdziwie baśniowego, karkonoskiego świata. Wystarczyło tylko wyjechać niewiele ponad 40 km od domu, żeby odkryć miejsce, o którym wcześniej jedynie czytaliśmy. Każdy z nas stawiał tu dzisiaj swoje kroki po raz pierwszy.

Kierunek Horní Maršov

Trasę rozpoczynamy z miejscowości Horní Maršov. Z Jeleniej Góry prowadzi tu droga przez Przełęcz Okraj – przejeżdżamy nią przez Małą Upę i po 14 kilometrach jesteśmy na miejscu.

Auto zostawiamy na bezpłatnym parkingu nieopodal fantastycznej budki z książkami na wymianę i wchodzimy na żółty szlak. Przechodząc przez niebieski most przekraczamy rzekę Úpa. Ciekawostką jest umieszczona obok mostu niby-kapliczka, w środku której znajduje się barometr, dwa termometry i zegar (niedziałający).

Knih Budka – tutaj możesz pożyczyć książkę, zostawić, wymienić. Genialne!
Niebieski most przez Úpę, a na jego końcu oryginalna niby-kapliczka.

Przejście przez miasteczko zajmuje dosłownie kilka minut, a droga asfaltowa, którą prowadzi żółty szlak płynnie zamienia się w leśną, szeroką ścieżkę. Po chwili wychodzimy z lasu, a przed nami otwiera się sielski widok na okoliczne pola i łąki. Trochę martwi nas pogoda, bo jest za ładnie 😉 Dzień wcześniej sprawdzałam prognozy i miało być pochmurno… No nic, może się jeszcze pogorszy 😉

W lesie zaczynają się czary

Czy ja narzekałam przed chwilą na pogodę? Odwołuję wszystko! Prosto z łąk, szlak prowadzi nas do lasu (nie, to jeszcze nie ten Dvorský les), a tu… magia na każdym kroku. Promienie porannego słońca rozszczepiają się w coraz bardziej gęstej mgle i tworzą niesamowity spektakl. Co chwilę stajemy w zachwycie, po to tylko, żeby za kilka metrów wpaść w jeszcze większy. I tak właściwie wygląda droga do samego schroniska.

Na szlaku atrakcją są też řopíki (lekkie schrony czechosłowackie) – swoista pamiątka sprzed czasów II wojny światowej. Według planów do końca 1939 r. miało zostać wybudowanych łącznie 16000 řopíków. Nie zostały one wykorzystane, gdyż na mocy układu monachijskiego Czechosłowacja pozwoliła III Rzeszy na zajęcie Kraju Sudetów.

Można nawet wejść do środka – obecnie zamieszkuje je spora gromada komarów i pająków 😉
Wędrowcy wyłaniają się z mgły 😉

Magiczne Rýchory

Po około dwóch godzinach docieramy do schroniska Rýchorská bouda (994 m n.p.m), a tym samym wchodzimy na grzbiet Rýchorów – najdalej na wschód położonego pasma Karkonoszy, będącego przedłużeniem Lasockiego Grzbietu. Jak podają historyczne źródła, w XVI–XVIII wieku wydobywano tu nawet złoto i srebro.

Rýchorská bouda w nastrojowym klimacie.
Tuż obok znajduje się taras widokowy, z którego rozciąga się jedna z najpiękniejszych panoram Karkonoszy wschodnich (niestety nie dzisiaj 😉 ).
Plac przed schroniskiem i dzielny, czeski tato, który dał radę wspiąć się tu z wózkiem 🙂
Przed schroniskiem zawieszone są kubeczki wszelkiej maści. Poczytajcie dalej, to dowiecie się dlaczego 😉

Ciekawą ozdobą przed schroniskiem są kubki, kubeczki, dzbanuszki, które wiszą na belkach przy drodze. Okazuje się, że związane jest to z piękną legendą o Rýchorskiej wróżce. Oryginalny tekst czeski znajduje się na tablicy przed wejściem do schroniska. Polegając na swojej jako takiej znajomości czeskiego pokusiłam się o jej wolne tłumaczenie 🙂

Legenda o Rýchorskiej wróżce

Gdzieś na końcu świata znajduje się zapierająca dech w piersiach kraina Rýchory, w której mieszka magiczna wróżka Rýchorka. Na samym szczycie tego pięknego kraju stoi magiczna chata – Rýchorská bouda. Dzieci mieszkające w tej krainie każdego dnia bawiły się w lesie i na równinach prowadzących do Rýchorskiej kvetnicy i studni Rýchory.

Pewnego wieczora, gdy księżyc świecił już w pełni, dzieciom ukazała się wróżka, która przyszła zanurzyć stopy w chłodnej wodzie. Wróżka Rýchorka powiedziała dzieciom, że jest pomocnikiem Ducha Gór – Karkonosza, który nauczył ją całej magii i mądrości podczas letniej pełni księżyca. Karkonosz, widząc, że wróżka jest dobra i mądra, poprosił ją, aby zaopiekowała się Rýchorami i rozdała miłość i szczęście tym, którzy przybywają w Rýchory z życzliwym uśmiechem.

Odtąd mówi się, że ten, kto ma dobre serce i kocha Karkonosze, otrzyma od wróżki Rýchorki jeszcze więcej miłości, dobroci i mądrości. A ponieważ miłości, szczęścia i mądrości nigdy nie dość, wędrowcy niosą na Rýchory swoje kubki, aby otrzymać od wróżki jeszcze więcej dobra.

Ci, którzy zostali przez wróżkę hojnie obdarowani, zostawiają tu na pamiątkę swój kubek 🙂

Ruszamy w Rýchorską Puszczę

Po krótkiej przerwie w schronisku idziemy jeszcze kawałek żółtym szlakiem, aż docieramy do rozdroża Kutná (996 m n.p.m.)., gdzie wchodzimy na szlak czerwony. To właśnie on prowadzi nas przez 2 kilometry Dworskim Lasem.

Dvorský les, zwany też Rychorską Puszczą to jednocześnie najwyższy punkt Rýchor (1036 m n..p.m.) i obszar najściślejszej ochrony czeskiego Karkonoskiego Parku Narodowego. Teren porośnięty jest resztkami puszczy bukowej. Na każdym kroku spotykamy powykręcane i skarłowaciałe drzewa, które przybierają najbardziej fantazyjne kształty. Wyobraźnia może tu poszaleć na całego 🙂 Zobaczcie sami…

Rozgrzewamy się gorrrrącą herbatką 🙂
– Mamo, mamo, krokodyl!!!

Przy rozdrożu Pod Dvorským lesem (984 m n.p.m.) opuszczamy szlak czerwony i wchodzimy znów na żółty, którym robimy powrotną pętlę. Droga prowadzi pod lasem, a na prawo rozciąga się polana Śnieżne Domki oraz widok na Góry Wałbrzyskie i Kamienne. Pomimo chmur w oddali widać też zarys Ślęży.

Zawijamy z powrotem

Żółty szlak prowadzi do rozdroża Rýchorský kříž, gdzie wchodzimy na drogę ze znakami zielonymi prowadzącymi z powrotem do Rýchorskiej boudy. Gdyby nie chmury, mielibyśmy stąd piękny widok na Śnieżkę 😉

Drzewa żegnają nas buziakami 😉
W górach śpi się najlepiej 🙂

Droga powrotna mija błyskawicznie. Żegnamy piękny las, zaczarowane drzewa, bezludne szlaki. I wiecie co? Jeżeli chcecie poznać prawdziwe oblicze Karkonoszy, to szukajcie właśnie takich miejsc.

Informacje praktyczne:

  1. Długość trasy i czas przejścia według mapy: 12,6 km i 4:04 h. Nasz czas 6 godzin.
  2. Data wycieczki: 10.11.2019.
  3. Suma podejść 546 m i tyle samo w dół.
  4. W schronisku Rýchorska Bouda nie ma możliwości płacenia kartą. Jeśli nie mamy koron, przyjmują też złotówki.
  5. Z miejscowości Horní Maršov, z której ruszyliśmy, można dojść do schroniska również z wózkiem dziecięcym (żółty szlak). Na własne oczy widzieliśmy jak dzielny czeski tato, pomykał w górę z maluszkiem 😉
  6. Parkingi oznakowane wzdłuż ulicy w Horním Maršovie są bezpłatne.

Więcej o karkonoskich wędrówkach przeczytasz TU 🙂


0 Comments

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *