Skarby w górach istnieją naprawdę! Jak je znaleźć?
Odpowiedź jest prosta – geocaching! Ta zabawa odkryje przed nami setki, tysiące skarbów, o których istnieniu nie mieliśmy pojęcia. Skrzynki ze skarbami są wszędzie, w każdych górach (w samych Karkonoszach jest ponad kilkadziesiąt!), na każdym szlaku, na całym świecie!
O co dokładnie w tym chodzi?
Geocaching, który powstał prawie 20 lat temu, to nic innego jak zabawa terenowa, polegająca na odnajdywaniu tzw. „keszy” czyli skrzynek ukrytych przez innych uczestników zabawy na podstawie współrzędnych geograficznych. Aby dołączyć do zabawy, wystarczy założyć bezpłatne konto np. w serwisie opencaching.pl lub geocaching.pl, sprawdzić mapę skrzynek w okolicy, wybrać miejsce, które nas interesuje i już! Skarby czekają na odkrycie!

Co dalej?
Aby odnaleźć skrzynkę, potrzebne są współrzędne geograficzne i aplikacja w telefonie, które je odczytuje. Jednak w wielu przypadkach poradzimy sobie bez tego, bo często właściciele skrzynki zamieszczają na stronie internetowej zdjęcia-wskazówki, będące podpowiedzią, gdzie skarbu należy szukać. Np. fotografia charakterystycznego kamienia z informacją „10 kroków na wschód”. Uzbrojeni w taką wiedzę, zamieniamy się w prawdziwych poszukiwaczy skarbów, niczym Indiana Jones 😉
Mam skrzynkę!
Każda skrytka (czyli skrzynka) zawiera dziennik odwiedzin (logbook), do którego wpisujemy się po odnalezieniu kesza (gdy dotrzemy do domu, wpisujemy się jeszcze raz w serwisie internetowym). W środku, poza logbookiem, znajdziemy różne drobne przedmioty – najczęściej są to breloczki, przypinki, małe figurki, firmowe długopisy, latarki ledowe, plastry, chusteczki higieniczne, kamyczki, szkiełka i inne przedmioty podróżne. Możemy wziąć co nam się podoba, w myśl zasady – ile bierzesz, tyle dajesz. Warto więc zawsze mieć przy sobie drobne fanty na wymianę i ołówek (nie długopis), którym wpiszemy się do logbooka.
Po co to wszystko?
Z założenia kesze ukrywane są w szczególnych miejscach i odkrywają przed znalazcą nie tylko zawartość skrzynki, ale historię lub mało znane ciekawostki. Czasem prowadzą nas do nieznanego nikomu punktu widokowego, zapomnianego pomnika, niezwykłej skały, opuszczonej chatki czy pięknego strumienia. Poza tym to świetny dodatek do górskich wypraw z dziećmi, bo emocji, które towarzyszą poszukiwaniom skarbu, nie da się z niczym porównać.
Jest też odznaka PTTK
Od 2012 roku jest do zdobycia odznaka PTTK Geocaching Polska. Odznaka ma cztery stopnie, a do zdobycia Popularnej wystarczy znalezienie 100 skrzynek na terenie naszego kraju. Więcej szczegółów można znaleźć tu: www.geocaching.pl/pttk.php.
0 Comments