Spacerkiem na Kapitański Mostek

Published by aga on

Park Krajobrazowy Doliny Bobru to miejsce idealne na spokojne, rodzinne wycieczki. Trasy nie są trudne, a bogactwo przyrody, która powoli budzi się do życia, zachwyci chyba każdego. Przy okazji można odkryć niezwykle ciekawe miejsca, jak to, które dzisiaj opisujemy. A wszystko dzięki konkursowi, do którego zachęciła nasze dzieciaki nauczycielka biologii.

– Mamo, zobacz wiadomość od pani z biologii i przyrody! – zawołał pewnego dnia Tymek. – Trzeba zrobić zdjęcia ciekawych obiektów geologicznych na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Dodatkowa ocena jest za to. Zrobimy? – zapytał z nadzieją w głosie. Dobra, czego nie robi się dla dodatkowej oceny 😉 Idziemy w teren. Szybki rzut okiem na listę obiektów, które były do wyboru i decyzja – wybieramy Kapitański Mostek i Dolinę Przełomową Rzeki Kamienica. Tam nas jeszcze nie było 🙂

Wsiadamy w auto i jedziemy do Barcinka, gdzie google maps kieruje nas na Domino ARF Sp. z o.o. Kilkanaście metrów za zakładem zostawiamy auto na polnej zatoczce i wchodzimy na szlak z niebiesko-zielonymi znakami, który praktycznie od razu wchodzi przyjemną ścieżką do lasu. Droga prowadzi wzdłuż powoli płynącego Bobru. Po kilku minutach natrafiamy na ruiny Dawnej Papierni. Mała ciekawostka dla młodych odkrywców spragnionych przygód na szlaku.

szlak na Kapitański Mostek
szlak na Kapitański Mostek
Ruiny dawnej Papierni.
szlak na Kapitański Mostek
Ruiny dawnej Papierni.
szlak na Kapitański Mostek
szlak na Kapitański Mostek
Spokojny Bóbr.

Idź wolniej, zobaczysz więcej

Wędrówki z dziećmi mają jedną wielką zaletę – nagle na szlaku odkrywasz rzeczy i miejsca, na które wcześniej nie zwróciłbyś uwagi. A to niezwykły kształt kamienia, przypominający wyspę lub trolla, a to strumyki tworzące małe wodospady, a to promienie słońca przebijające się przez świerkowe gałęzie. Idąc wolniej, dostrzegasz znacznie więcej i w pewnym momencie zaczynasz już też inaczej patrzyć.

szlak na Kapitański Mostek
To się nazywa zielona wyspa!

Po około 1,5 km trasa rozmija się z Bobrem i zaczyna prowadzić wzdłuż rwącej rzeki Kamienica. Wędrujemy nią aż do kamiennego mostku, którym przedostajemy się na drugą stronę. To zdecydowana atrakcja – nie ma barierek, brzegi porośnięte są mchem, a gdy po przejściu spojrzymy na niego od spodu, poczujemy się trochę jak w dzikiej dżungli.

Po drugiej stronie szlak nabiera trochę wysokości, a na drodze miejscami pojawiają się przeszkody w postaci zwalonych drzew. Jednak na Kapitański Mostek docieramy już błyskawicznie – niecałe 20 minut i cel zostaje osiągnięty!

szlak na Kapitański Mostek
Rzeka Kamienica, lewy dopływ Bobru, którego długość wynosi niewiele ponad 21 km.
szlak na Kapitański Mostek
Taki przyjemny mostek na rzece Kamienica.

Kapitański Mostek (350 m n.p.m.)

Kapitański Mostek to piękny punkt widokowy, który jest jednocześnie częścią wzniesienia Stanek. Znajduje się nad ujściem Kamienicy do rzeki Bóbr i południowej części Jeziora Pilchowickiego. Ze szczytu możemy podziwiać przepiękną panoramę Karkonoszy i Pogórza Izerskiego. Miejsce jest ciche, spokojne i nie oblegane przez tłumy turystów. Od szlaku wystarczy odbić kilkanaście metrów w bok, zgodnie z oznaczeniami (biało-niebieskie trójkąty).

Zatrzymujemy się tu na dłuższą chwilę ciesząc oczy widokami. Przy okazji robimy zdjęcie z biało-czerwonym akcentem, bo dzisiaj Święto Konstytucji 3 Maja 🙂

Kapitański Mostek
Stanek/Kapitański Mostek/Wysokie Skały 350 m n.p.m.
Kapitański Mostek – widok w stronę Karkonoszy.
Kapitański Mostek
Biało-czerwony akcent w Święto 3 Maja 🙂

W stronę doliny przełomowej rzeki Kamienica

Wracamy z powrotem po własnych śladach do kamiennego mostku, ale tutaj skręcamy w prawo na drogę bez szlaku. Idziemy zwiedzić dolinę przełomową rzeki Kamienica, a tym samym zrobić dalszą część konkursowego zadania chłopaków. Mniej więcej po 15 minutach jesteśmy na miejscu. Otwiera się przed nami polana gęsto porośnięta zawilcami i pierwiosnkami. Do rzeki meandrami wpływa z lasu strumień, nadając polance jeszcze bardziej malowniczego wyglądu. Słonko coraz śmielej zaczyna przebijać się przez chmury, szumi rzeka, ptaki śpiewają jak szalone. Do tego zawilce, pierwiosnki, strumyczki – no po prostu bajka!

Chłoniemy zapachy, zieleń i całą tą pozytywną energię, która otacza nas z każdej strony. Wracamy z nadzieją, że wiosna wreszcie zdążyć obudzić się w pełni, zanim przyjdzie kalendarzowe lato 😉

Hmmm… Jak głęboka jest ta kałuża?
Dolina przełomowa rzeki Kamienica.
szlak na Kapitański Mostek
szlak na Kapitański Mostek
W zielonej świątyni dumania 😉

Informacje praktyczne:

  1. Długość trasy i czas przejścia według mapy: 4,5 km, 1:45 h. Nasz czas: 2:50 h.
  2. Data wycieczki: 3 maja 2021.
  3. Trasa jest łatwa i przyjemna, idealna na krótki, krajoznawczy spacer z dziećmi.
  4. Auto można zostawić na polnej zatoczce przy wejściu na szlak.
  5. Sezon na kleszcze się rozpoczął, więc warto pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu przed tymi paskudami.
  6. Trasa prowadzi przez Park Krajobrazowy Doliny Bobru, jeśli chcesz poczytać więcej o tym malowniczym zakątku, zerknij na stronę Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych.

0 Comments

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *