Śmiertelnie niebezpieczne piękno

Karkonosze zazieleniły się, rozkwitły dziesiątkami barwnych kwiatów i ziół. Lada chwila pojawią się też owoce. Jednak uwaga – piękno bywa zwodnicze! Niektóre rośliny mogą być śmiertelnie niebezpieczne! Na co uważać na karkonoskich szlakach, żeby z górskich wędrówek przywieźć tylko najpiękniejsze wspomnienia? Przedstawiamy zestawienie najgroźniejszej „piątki”.
1. TOJAD SUDECKI
Kiedy kwitnie?
Od lipca do września.
Jak wygląda?
Posiada piękne, fioletowe kwiaty, kształtem przypominające hełm lub kaptur mnicha.
Co jest trujące?
Trujące są wszystkie części rośliny (najbardziej bulwy i liście), gdyż zawierają alkaloid akonitynę, jedną z najsilniejszych trucizn roślinnych.
Objawy zatrucia.
Nawet niewielka jej dawka może porazić ośrodek oddechowy i zahamować pracę serca.
2. POKRZYK WILCZA JAGODA
Kiedy kwitnie?
Czerwiec-lipiec.
Jak wygląda?
Pokrzyk jest krzewem o wysokości 50-150 cm, dającym fioletowoczarne, trujące owoce, które niewprawne oko może pomylić z borówką.
Co jest trujące?
Trujące są wszystkie części rośliny świeżej i suszonej, szczególnie nasiona. Do zatrucia może dojść przez skażenie skóry, a zwłaszcza spojówek oczu. U dzieci ciężkie zatrucie, niekiedy śmiertelne, występuje po spożyciu 2–3 jagód, u dorosłych po 15–20 jagodach.
Objawy zatrucia.
Pragnienie, nudności i wymioty, suchość błon śluzowych, brak łez, śliny, zaburzenia połykania, chrypka, czerwona skóra, rozszerzenie źrenic i zaburzenia akomodacji oczu, zatrzymanie moczu, porażenie perystaltyki jelit, zaparcia, przyspieszenie akcji serca i zaburzenia rytmu, podwyższenie temperatury ciała, przy ciężkich zatruciach utrata przytomności, dezorientacja, omamy wzrokowe i słuchowe, lęk, nieskoordynowane ruchy, drgawki, niewydolność oddechowa i krążenia, zaburzenia pamięci.
3. NAPARSTNICA PURPUROWA
Kiedy kwitnie?
Od czerwca do końca września.
Jak wygląda?
Wysoka roślina o charakterystycznych purpurowych kwiatach przypominających kształtem naparstki. Jej pojedyncza wzniesiona łodyga wyrasta z kłącza osiągając wysokość do 150 cm. Liście mają jajowato-lancetowaty kształt i są pod spodem szaro „owłosione” .
Co jest trujące?
Trująca jest cała roślina. Nawet dotykanie liści może spowodować zaczerwienienia skóry, bóle głowy i nudności.
Objawy zatrucia.
Szum w uszach, różnego rodzaju porażenia mięśni, osłabienie wzroku, sinica, nudności i wymioty, skurcze, duszności, kolka żołądkowo- jelitowa.
4. WAWRZYNEK WILCZEŁYKO
Kiedy kwitnie?
Zakwita jako jeden z pierwszych krzewów wczesną wiosną. W czerwcu-lipcu pojawiają się owoce.
Jak wygląda?
Cała roślina ma pokrój wyprostowany i dorasta zaledwie do ok. 1 m wysokości. Wawrzynek ma piękne, mocno pachnące kwiaty i rozwija je jako jeden z pierwszych krzewów zakwitających wiosną. Kiedy kwiaty przekwitają, zaczynają pojawiać się na roślinie intensywnie zabarwione, okrągłe i najczęściej czerwone owoce pestkowe.
Co jest trujące?
Wszystkie części wawrzynka posiadają groźne toksyny, ale to dojrzałe jagody stanowią największe zagrożenie. Dla dorosłego człowieka krytyczne jest spożycie ok. 10 sztuk, natomiast w przypadku dziecka śmiertelnie niebezpieczne może skończyć się zjedzenie choćby jednej jagody.
Objawy zatrucia.
Od razu po zjedzeniu owoców lub żuciu liści drętwieją i puchną wargi, pieką język, krtań i twarz, pojawia się chrypka i ślinotok, traci się głos. Dalszymi objawami są silne migreny i bóle brzucha, krwawe rozwolnienie, wymioty, skurcze i majaki. Bezpośrednią przyczyną zgonu jest ustanie krążenia.
5. GORYCZKA TROJEŚCIOWA
Kiedy kwitnie?
Od lipca do jesieni.
Jak wygląda?
Tworzy wzniesione pędy, które mogą osiągać od 60 do 100 cm wysokości. Ma postać luźnej kępy pionowych pędów porośniętych długimi liśćmi. Na ich szczytach pojawiają się kwiaty. Kształtem przypominają dzwonki. Mają piękny, ciemnoniebieski kolor i mogą rosnąć zebrane po kilka.
Co jest trujące?
Cała roślina.
Objawy zatrucia.
Przekrwienie błony śluzowej i wzmożenie kurczliwości żołądka, nudności i wymioty.
Co zrobić, gdy dojdzie do przypadkowego zatrucia niebezpieczną rośliną? Pierwsza pomoc jest niezwykle ważna!

W przypadku podejrzenia zatrucia rośliną należy:
• wywołać u dziecka wymioty (UWAGA – tylko i wyłącznie jeśli jest przytomne – nie wolno prowokować wymiotów u osoby nieprzytomnej, z nadciśnieniem lub napadem drgawek)
• jak najszybciej przewieźć je do najbliższego szpitala
• staraj się dokładnie zapamiętać objawy jakie wystąpiły (pomoże to w szybszej diagnozie)
• jeśli to możliwe, wymiociny oraz resztki rośliny należy zabezpieczyć i przekazać personelowi medycznemu, co pomoże ułatwić identyfikację toksyny.

A tak na koniec najprostsza zasada: nie znasz jakiejś rośliny? Nie dotykaj jej.
Popatrz jaka jest ładna, zrób ewentualnie zdjęcie i wędruj dalej 🙂
Chcesz poznać nazwę rośliny? Skorzystaj z aplikacji.
Nie wszyscy jesteśmy chodzącymi encyklopediami botanicznymi. Raczej nie nosimy przy sobie kieszonkowego atlasu roślin. Dlatego warto zainstalować w komórce aplikację, która na podstawie zdjęcia zidentyfikuje nieznaną nam roślinę.
Sami korzystamy z dwóch bezpłatnych, które miały najlepsze oceny w Sklepie Play – Plant Snap i Picture This. Ich minusem jest to, że działają tylko w połączeniu z internetem oraz fakt, że podają nazwy łacińskie oraz angielskie. Trzeba więc dodatkowo sprawdzić jak brzmi polska nazwa.
Uczymy się całe życie 🙂 Wędrując z dziećmi po górach, dla ich i własnego bezpieczeństwa, musieliśmy pogłębić swoją botaniczną wiedzę. Pani z biologii byłaby ze mnie dumna 😉
2 Comments
Przyrodniczo.pl · 12 czerwca 2019 at 20:52
Trujących roślin w Karkonoszach jest wiele 😉 Choć te z artykułu należą do najbardziej rzucających się w oczy dla przeciętnego turysty. Niestety, wiele razy widziałem zerwane i rzucone kwiaty na karkonoskich szlakach. Nie jest to na szczęście częsty widok, głównie dzieci zrywają, pomachają i rzucą na ziemię. Warto napisać także o tym, gdzie można spotkać daną roślinę. Np. tojady rosną na słonecznych łąkach. Wawrzynki w żyznych lasach, przeważnie liściastych etc.
aga i mariusz · 13 czerwca 2019 at 10:44
To prawda, jest ich więcej 🙂 Chcieliśmy jednak przedstawić te najbardziej popularne, bo nigdzie nie widziałam wcześniej takiego zestawienia. Sezon w pełni, więc warto przyswoić sobie choć tak podstawową wiedzę 🙂 I dziękuję za podpowiedź o rozszerzeniu informacji o miejscu występowania. Pozdrawiam serdecznie 🙂