Czeski Raj – Hruboskalsko – Zamek Valdštejn i Trosky

Published by aga on

Czeski Raj Hruboskalsko to niesamowite miejsce dla wszystkich wielbicieli skał i skałek, zamków, wąskich przejść, malowniczych leśnych ścieżek i fantastycznych widoków. To miejsce, w którym wyobraźnia wskakuje na najwyższy poziom, doszukując się fantazyjnych kształtów zaklętych w piaskowcowych formacjach skalnych. To miejsce zaczarowane, w którym możemy poczuć się jak w najprawdziwszej baśni i na kilka godzin zostawić za sobą pędzący świat. Chodźcie z nami do tej magicznej krainy!

czeski raj hruboskalsko

Czeski Raj Hruboskalsko

Założony w 1995 roku i rozciągający się na terenie 181 km2 Chroniony Park Krajobrazowy Czeski Raj (CHKO Český ráj) jest najstarszym obszarem chronionego krajobrazu w Czechach. Jedną z najchętniej i zarazem najliczniej odwiedzanych jego części jest właśnie Czeski Raj Hruboskalsko niedaleko Turnova.

Na jego samym skraju znajduje się pałac Hrubá Skála, który wznosi się majestatycznie na piaskowcowym skalnym bloku. Jest zarazem jednym z daleka widocznych symboli Czeskiego Raju. I stąd właśnie zaczynamy naszą niespieszną wędrówkę.

czeski raj hruboskalsko
Parking przy zamku Hrubá Skála.

Mysia dziura i Adamowe łoże

Tuż obok parkingu znajduje się wejście na zielony szlak, który od razu przenosi nas do innego wymiaru. Skały porośnięte bluszczem i mchem prowadzą po kamiennych schodach wprost do Mysiej Dziury, czyli bardzo wąskiej rozpadliny (spokojnie, dorosły bez problemu się przeciśnie). Nasz 7-latek zachwycony taką atrakcją na dzień dobry, biegnie przed siebie jak szalony, a ja w locie próbuję mu zrobić zdjęcia 😉

Przechodząc przez Mysią Dziurę warto spojrzeć w górę.

Po wyjściu z Mysiej Dziury skręcamy w lewo na zielony szlak w stronę Adamowego łoża (Adamovo lože). Po drodze podziwiamy niesamowite formy skalne, które wznoszą się po obu stronach wygodnej, leśnej ścieżki. Choć to niezwykle popularne miejsce wśród czeskich (i nie tylko) turystów, to poza nami nie ma tu nikogo. Wiadomo, kto rano wstaje, ten puste szlaki dostaje 😉

czeski raj hruboskalsko

Po wyjściu ze skalnego wąwozu docieramy do skrzyżowania z żółtym szlakiem i odbijamy na niego w prawo, w stronę pierwszego punktu widokowego.

Zámecká vyhlídka

Zámecká vyhlídka ukazuje nam w pełnej krasie zamek Hrubá Skála i otaczające go formacje skalne. Chwila na podziwianie widoków i ruszamy dalej. Trasa do kolejnego punktu widokowego prowadzi piaszczystą ścieżką przez sosnowy las, więc mamy okazję poczuć się jakbyśmy byli… nad morzem 😉 W sumie nic dziwnego, bo jakby nie patrzeć, dziesiątki milionów lat temu było tu przecież morze.

czeski raj hruboskalsko

Mariánská vyhlídka

Kolejny punkt widokowy roztacza jeszcze bardziej rozległą panoramę. Wprawne oko zobaczy Ještěd, Kozákov, Dračí skály, Łebkę, Dračí věž, zamek Hrubá Skála i Trosky. W pobliżu znajduje się też symboliczny cmentarz alpinistów.

czeski raj hruboskalsko

Żółty szlak prowadzi dalej przez malowniczy las wśród porozrzucanych między drzewami skałami aż do niebieskich znaków przy rozdrożu Antonínův pramen. Tutaj właśnie skręcamy w lewo i idziemy pół kilometra wzdłuż licznych źródeł Angrovą stezką. Przy rozdrożu Smíchousův ryb. skręcamy w prawo mijając staw i kierując się już tylko żółtymi znakami.

czeski raj hruboskalsko
Barbořin pramen – źródło Barbary.

Krokodýlí cesta

Żółty szlak, na który właśnie weszliśmy połączony jest z trasą rowerową, więc ruch jest tu większy niż na leśnych ścieżkach. Nie brakuje jednak skał, które zaskakują nas co krok. A to uśmiechnięty wieloryb, a to łapa wielkiego niedźwiedzia – co komu podpowie wyobraźnia 🙂 Żeby jednak tym szlakiem za prosto nam się nie szło, przy rozdrożu Pod Majákem skręcamy w lewo na zielony, który po 5 minutach Pod Čertovou rukou dochodzi do niebieskiego. Odbijamy zatem w prawo na niebieski.

czeski raj hruboskalsko
Całe szczęście, że paszcza się nie zamknęła 😉
czeski raj hruboskalsko

Janova vyhlídka

Niebieski szlak pnie się ostro w górę po dziesiątkach schodów. Cieszę się w duchu, że wreszcie jakieś podejścia, ale chłopaki chyba nie podzielają mojej radości 😉 Na szczęście nagrodą za trud wspinaczki są cud-miód widoki z Janovej vyhlídki. A stąd do Zamku Valdštejn już prosta droga – niebieski szlak szybko łączy się z czerwonym, czyli Złotą Ścieżką Czeskiego Raju. W ten sposób w ciągu 15 minut stajemy przed wejściem na zamkowy most.

Zamek Valdštejn

Valdštejn to najstarszy zamek w Czeskim Raju. Został założony około 1260 roku, a dzisiaj jest jednym z najpopularniejszych celów wycieczek (co roku odwiedza go prawie 60 tysięcy turystów). Do bramy wejściowej prowadzi kamienny most zdobiony barokowymi rzeźbami czeskich patronów. Nie mamy w planie zwiedzania, więc oglądamy jedynie dziedziniec. Następnie wracamy przez most i siadamy na przerwę obiadową w przyjemnej gospodzie pod zamkiem (Hospůdka na Valdštejně).

czeski raj hruboskalsko
czeski raj hruboskalsko
A przy gospodzie takie ułatwienia dla turystów 🙂

Złoty szlak Czeskiego Raju

Po krótkiej przerwie obiadowej ruszamy domknąć naszą pętelkę – tym razem czerwonym szlakiem, na którym znajdują się kolejne piękne punkty widokowe. Pierwszym z nich jest Vyhlídka U Lvíčka, skąd rozciąga się wspaniały widok na centrum Hruboskalska. W tle widać też najwyższą górę Czeskiego Raju – Kozákov.

Następna w kolejności jest Vyhlídka Na Kapelu, z której najlepiej widać całą grupę skał Kapeli. Wśród nich wyróżnia się Kapelník, czyli wieża skalna znajdująca się na pierwszym planie tej grupy.

czeski raj hruboskalsko
czeski raj hruboskalsko
Vyhlídka Na Kapelu

Po drodze przechodzimy jeszcze przez teren Arobretum Bukovina i wzdłuż kolejnych tajemniczych skał docieramy do rozdroża Adamowe łoże. W tym miejscu po raz drugi przechodzimy zielonym szlakiem przez Mysią Dziurę i już jesteśmy z powrotem na parkingu.

Czujemy jednak niedosyt i spontanicznie postanawiamy podjechać pod zamek Trosky, którego sylwetka kusiła nas z punktów widokowych. Z parkingu pod Hrubą Skalą to tylko 15 minut autem.

Bonusowo ruiny zamku Trosky

Chwila moment i jesteśmy u stóp dwóch majestatycznych wież XIV-wiecznego zamku Trosky (czeskie trosky to po polsku ruiny). Ich sylwetka jednym przywodzi na myśl tolkienowskie klimaty, a innym przypomina sterczące, diabelskie rogi. Bardziej rozłożysta i niższa (47 metrów) to Baba. Druga wyższa i smuklejsza to Panna (57 metrów). Nazwy zawdzięczają podobno babce i wnuczce, którym pod nieobecność władcy zachciało się rządzić zamkiem. A że pogodzić się nie mogły, każda zajęła jedną wieżę. Tę ciekawą legendę w j. polskim możecie przeczytać tutaj: KLIK.

Do zwiedzania udostępnione są obie wieże, a widoki z nich po prostu zachwycają. I utwierdzają nas jednocześnie w przekonaniu, że musimy do Czeskiego Raju wkrótce wrócić, bo jeszcze wiele mamy tu do odkrycia 🙂

czeski raj hruboskalsko
czeski raj hruboskalsko
Widok na Pannę.
Chłopaki na Pannie z widokiem na Babę 😀
czeski raj hruboskalsko
Widok w stronę Baby.

Informacje praktyczne Czeski Raj Hruboskalsko:

  1. Długość trasy i czas przejścia według mapy: 8,6 km, 3 h. Nasz czas 5 h (łącznie z przerwami, zdjęciami, zachwytami nad skałami).
  2. Data wycieczki: 3.09.2023.
  3. Start i koniec: parking przy zamku Hrubá Skála. Parking na cały dzień jest płatny 120 CZK lub 40 CZK za godzinę. Płatność tylko gotówką.
  4. Obok parkingu znajduje się stragan z pamiątkami i restauracja/kawiarnia. Tam też tylko gotówka (nie akceptują PLN).
  5. Wejście na teren skalnego miasta Hruboskalsko jest bezpłatne.
  6. Przed zamkiem Valdštejn znajduje się gospoda, gdzie można odpocząć i całkiem smacznie zjeść. Płatność tylko gotówką (CZK lub EUR).
  7. Zwiedzanie zamku Valdštejn kosztuje 110 CZK dorośli, 70 CZK dzieci w wieku szkolnym, 20 CZK dzieci w wieku 3-6 lat. Można płacić kartą.
czeski raj hruboskalsko

Informacje praktyczne ruiny zamku Trosky:

  1. Z parkingu Hrubá Skála na parking (Parkoviště, Troskovice 32) pod zamkiem Trosky jest ok. 15 minut autem.
  2. Parking jest płatny 80 CZK (nie ma opcji godzinowych). Tutaj z kolei możemy zapłacić gotówką (CZK, PLN) lub kartą.
  3. Bilet wstępu na zamek kosztuje 140 CZK dorośli, 40 CZK dzieci 6-17 lat. Można płacić kartą.
czeski raj hruboskalsko

0 Comments

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *